صدای بسیجی


وزیر خارجه ایران گفت: غربی‌ها باید از خود بپرسند که چه چیزی اشتباه بوده که تعداد زیادی از افراطیون در خاورمیانه از جوامع غربی می‌آیند، اینها نسل دوم و سوم شهروندان اروپایی هستند که باعث افراطی‌گری در این منطقه شده‌اند...

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست «چشم‌انداز ژئوپلتیک» در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس که با حضور وزیر دفاع آلمان، وزیر امور خارجه کره جنوبی، وزیر امور خارجه ویتنام و مدیر اجرایی شرکت هنکل آلمان برگزار شده بود، در پاسخ به سؤالی درخصوص رقابت بین شیعه و سنی در منطقه خاورمیانه تاکید کرد: مشکل منطقه خاورمیانه، مشکل شیعه و سنی نیست، بلکه مشکل بین افراطی‌گری و نیروهای منطقی‌تر و میانه‌رو در منطقه است. متاسفانه گروه‌هایی نظیر داعش، جبهه النصره و دیگر گروه‌های افراطی در عراق و سوریه که ادعای دفاع از جمعیت سنی را دارند، سنی‌های زیادی را کشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از مخاطبان این نشست افکار عمومی غرب است، افزود: غرب باید در موضوع افراطی‌گری، خود را مورد بررسی قرار دهد. غربی‌ها باید از خود بپرسند که چه چیزی اشتباه بوده است که تعداد زیادی از افراطیون و نه اکثریت آنها در خاورمیانه از جوامع غربی می‌آیند. اینها نسل دوم و سوم شهروندان جوامع اروپایی هستند که باعث افراطی‌گری در این منطقه شده‌اند و این سؤال مطرح می‌شود که چگونه آموزش دیده‌اند، آنها در جوامع غیر دموکراتیک آموزش ندیده‌اند، آنها در جوامع غیر دموکراتیک بزرگ نشده‌اند، آنها در غرب بزرگ شده‌اند و متاسفانه به سوریه و عراق آمده‌اند. این یک سؤال جدی است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تاکید کرد: مشکل منطقه ما افراطی‌گری است و افراطی‌گری ریشه در اشغال، سرکوب و ریشه در محرومیت از حقوق دارد و ما نیاز داریم تا با آن برخورد کنیم، ما چه بخواهیم و چه نخواهیم این امر یک بحران جدی در منطقه است.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی باید برای متوقف کردن داعش انجام داد؟ با توجه به اینکه مجری برنامه برای داعش از لفظ «دولت اسلامی » استفاده کرده بود، پاسخ داد: من از به کار بردن لفظ «دولت اسلامی»برای گروه داعش بیزارم؛ چون این گروه نه اسلامی است و نه دولت است. من ترجیح می‌دهم عنوان داعش را برای آنها به کار ببرم، در عربی و در فارسی نام داعش استفاده می‌شود، اما در غرب از آن استفاده نمی‌شود.

ظریف در خصوص نحوه مقابله با داعش تصریح کرد: اقداماتی در این رابطه باید انجام شود که مهمترین آن توقف حمایت از داعش است، متاسفانه از داعش حمایت می‌شود و این گروه کمک دریافت می‌کند و از آنها به عنوان مهره در بازی‌های ژئواستراتژیک با هدف اشراف بر منطقه استفاده می‌شود، این امر باید متوقف شود.

وی تاکید کرد: این توهم که می‌توان با استفاده از داعش بازی کوتاه مدت تاکتیکی انجام داد و می‌توان از داعش به عنوان ابزار فشار علیه دیگر دولت‌ها استفاده کرد، باید متوقف شود، اقدام نظامی علیه داعش هم فقط بمباران آن نیست و ما به یک استراتژی چند بعدی به هم پیوسته در این رابطه نیاز داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی تاکید کرد که به نظر من دو مشکل می‌تواند به عنوان چالش امنیتی جدید در سال 2015 ظاهر شود که اول بازگشت سیاست‌های جنگ سرد و بازگشت به رقابت‌های ژئوپلتیک دوره جنگ سرد است، ممکن است ما به دهه 1980 و 1990 برگردیم، اما محتوای مسائل منطقه و جهان تغییر کرده است.

وی افزود: افراطی‌گری و نحوه برخورد با افراطی‌گری یکی دیگر از چالش‌های اصلی است ما افراطی‌گری را در خاورمیانه و اروپا می‌بینیم، چه باید کرد؟ نمی‌توان با افراطی‌گری از طریق نادیده گرفتن افراد مبارزه کرد، این یک پدیده خیلی خطرناک است. به ویژه اینکه در اروپا توهین به ارزش‌ها و توهین به اسلام یک رویه شده است، این امر باعث افراطی‌گری و باعث محرومیت افراد از حقوقشان می‌شود.

از مطالب صفحه اصلی هم بازدید کنید
www.ba133.blog.ir

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی